Logopeda radzi

Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym często zastanawiają się: czy ich dziecko mówi poprawnie na swój wiek? czy  rozwój mowy dziecka przebiega prawidłowo? czy nie jest przypadkiem opóźniony lub nieprawidłowy?

Uzyskany przez dziecko stopień rozwoju mowy, stanowi jedno z ważniejszych kryteriów dojrzałości szkolnej.

Od tego, jak mówi, zależą w znacznej mierze jego postępy w nauce oraz pozycja społeczna w grupie klasowej.

Czytanie i pisanie to wyższy etap rozwoju mowy. Jeśli dziecko ma  problemy z poprawną wymową, to podczas nauki czytania i pisania też napotka trudności.

Rozwój mowy trwa kilka lat i w jego przebiegu wyodrębnia się pewne okresy, których czas trwania u dziecka normalnie rozwijającego się można  w przybliżeniu określić.

Ważne jest, by znać przebieg rozwoju mowy dziecka, by wiedzieć, czy jakaś nieprawidłowość wiąże się z kształtowaniem się mowy, czy też jest wadą wymowy.

Dziecko 6-, 7- letnie powinno w zasadzie wymawiać wszystkie głoski prawidłowo. Zatem powinno mieć opanowaną technikę mówienia poprawną pod względem artykulacyjnym i  gramatycznym .

Zdarza sie, że okres ten przedłuża się i rozwój mowy bywa nieco opóźniony. Opóźnienie to przejawia się najczęściej w nieumiejętności wymawiania takich głosek, jak: sz, ż, cz, dż, r.

Głoski te wymagają precyzyjnych ruchów języka – przy /sz, ż, cz, dż/ - uniesienia języka za dziąsła, a przy / r/ szybkich ruchów wibracyjnych czubka języka.

Rozwój mowy nie u wszystkich dzieci przebiega jednakowo: u jednych szybciej, i te dzieci zaczynają mówić wcześniej, u innych zaś wolniej, co przejawia się późniejszymi początkami mowy i wolniejszym przyswajaniem sobie wymowy pewnych głosek.

Jeśli dziecko zaczęło mówić dopiero w 2 -3 roku życia, to w 6 -7 roku, rozwój mowy najprawdopodobniej nie będzie jeszcze zakończony. Będzie on opóźniony w stosunku do ogólnych norm rozwojowych, ale zgodny z indywidualnym tempem rozwoju dziecka.

Dziecko takie będzie musiało więcej czasu i wysiłku poświęcić nauce szkolnej, i domowej, a dodatkowo pracować nad opanowaniem prawidłowej techniki mówienia.

Jeśli opóźnienia w rozwoju mowy nie zostaną wyrównane w wieku przedszkolnym, to dzieci te w związku z trudnościami w uczeniu się i tak czeka terapia logopedyczna.  Niestety, ale później do istniejących już trudności w mówieniu, czytaniu i pisaniu dołączają się jeszcze psychologiczne skutki tych zaburzeń /niechęć do mówienia w ogóle, brak wiary we własne siły, mała motywacja do zabierania głosu/.

Rodzicu udaj się do logopedy, gdy:

* podczas artykulacji /wymowy/ dziecko wsuwa język między zęby – na każdym etapie wiekowym jest to wada, która sama nie ustąpi,

* 3-latek jeszcze nie mówi – porozumiewacie się za pomocą gestów i sylab;

* 4-latek mówi znacznie mniej, niż jego rówieśnicy;

* niepokoi budowa narządów artykulacyjnych / język, usta, zęby – zgryz/;

* są wątpliwości, czy dziecko słyszy;

* dziecko nawykowo mówi przez nos;

* po ukończeniu 4 roku życia zamienia głoski dźwięczne na bezdźwięczne, np. [d] na [t], czyli zamiast domek, mówi tomek; [w] na [f], czyli wanna to fanna i inne;

* pod koniec 3 r. ż. nie wymawia którejkolwiek z samogłosek ustnych: a, o, u, e, i, y;

* zniekształca głoski, np. głoskę [r] wymawia gardłowo;

* dziecko wyraźnie się jąka /miewa częste blokady, skurcze, współruchy, tiki, lęk przed mówieniem, zachowania zmierzające do zwalczania lub ukrywania niepłynności/.  Ważne, by w momencie, kiedy zauważymy powtarzanie sylab, głosek, wyrazów, całych fraz nie wpadać w panikę - może to być rozwojowa niepłynność mowy, która minie sama, pod warunkiem, że nie będziemy robili z tego faktu wielkiego problemu. Podobne sytuacje nie wymagają terapii. Konieczna jest jednak profilaktyka właściwego postępowania z dzieckiem, aby wspomniane niepłynności, do 5-6 r. ż. samoistnie ustąpiły;

* niepokoić powinna też sytuacja, gdy do 5 r. ż. dziecko nadal nie wykazuje zainteresowania poprawnym sposobem mówienia.

Nieprawidłowej wymowie bardzo często towarzyszy nieprawidłowy słuch fonematyczny. Dziecko ogólnie słyszy dobrze /narząd słuchu ma poprawny/, ale ma kłopoty z identyfikowaniem /rozpoznawaniem/ głosek w niektórych pozycjach, np. myli wyrazy zawierające głoski dźwięczne – bezdźwięczne:

bułka – półka, koza – kosa, noże – nosze itp.

Takich problemów także nie wolno pozostawiać bez udzielenia pomocy.